Umetna inteligenca za učitelje: interaktivni spletni priročnik za učitelje

Vodnik: Optimizacija iskanja

Spletni iskalniki nenehno spreminjajo svoje algoritme. Algoritmi za iskanje in razvrščanje se prav tako spreminjajo od iskalnika do iskalnika. Kar dobro deluje v enem iskalniku, morda sploh ne bo delovalo v drugem. Kljub temu pa obstajajo določena univerzalna načela, ki lahko v večini primerov pomagajo pri optimizaciji iskanja.

1. Izogibajte se enobesednim iskalnim poizvedbam. Zlato pravilo je, da vključite kontekst - torej, kaj točno želite doseči (poiskati) z iskanjem. Po drugi strani pa preveliko število besed v iskalnem nizu morda sploh ne bo obrodilo rezultatov, ali pa bodo rezultati neustrezni. Poskusite torej opisati kaj želite z nekaj ključnimi samostalniki. Dobro je na primer izpustiti besede, ki so preveč splošne.

Iskanje je iterativen proces. Poizvedbe je potrebno preoblikovati na podlagi tega, kar se je dobro obneslo (kar je obrodilo ustrezne rezultate).

Primer iterativnega iskanja iz British Journal of Educational Technology:

"Uporabnik (Nomusa) je zaradi dobrega poznavanja akademskega diskurza na ciljnem področju lahko oblikoval naslednje zaporedje poizvedb:
trajnostni gradbeni material  (na seznamu rezultatov ni videl nič zanimivega)
trajnostni način življenja (ogledal si je dva rezultata iskanja)
trajnostni način življenja gradbeni materiali (našel je uporaben vir)
Takšno zaporedje iskanja je pogosta strategija med izkušenimi uporabniki spleta, ki največkrat uporabljajo iterativne poizvedbe z manjšimi spremembami v poizvedbenih izrazih."1

Za boljšo predstavo o delovanju UI v iskalnikih, vpišite na primer najprej niz besed umetna inteligenca v iskalnikih, nato pa še niz uporaba umetne inteligence v iskalnikih ipd.

2. Narekovaji prisilijo iskalnik k iskanju natančnih ujemanj z izrazi znotraj narekovajev. Rezultati za baked cheese recipes lahko vključujejo recepte za skutine torte, medtem ko pri poizvedbi "baked cheese" recipes te zmede ne bo (rezultati bodo samo za recepte z zapečenim sirom). Podobnih primerov je seveda nešteto.

3. Iskalniki ne upoštevajo ločil, z izjemo enojnega (') in dvojnega narekovaja (").

4. Poizvedba v bližini bo prikazala, kaj se nahaja v bližini določenega mesta. Poizvedba v moji bližini ponudi rezultate glede na trenutno lokacijo naprave. restaurants near eiffel tower je, na primer, eden od možnih načinov iskanja restavracije, če obiščete Eifflov stolp.

5. Simbol minus (–), ki mu neposredno sledi beseda, bo izključil strani s to besedo. Več besed lahko združite znotraj narekovajev, npr. iskalni niz umetna inteligenca "strojno učenje" bo prikazal rezultate, ki omenjajo umetno inteligenco, vendar brez strojnega učenja.

6. x IN y poišče rezultate, ki vsebujejo tako x kot y. x ALI y prikaže rezultate, ki vsebujejo x ali y ali oboje. Besedi IN ter ALI se zapišeta z velikimi tiskanimi črkami.

"Kadar želite rezultate, ki vključujejo dve sopomenski ali tesno povezani besedi, uporabite ALI. Na primer, iskalni niz svetovalec ALI strokovnjak za neposredno trženje bo prikazal rezultate za dve besedni zvezi: svetovalec za neposredno trženje in strokovnjak za neposredno trženje2

7. Znak * (zvezdica) lahko v iskalnem nizu nadomesti neznano besedo. Poizvedba univerza v *kaliforniji vključuje rezultat univerza v južni Kaliforniji, medtem ko poizvedba univerza v Kaliforniji tega rezultata ne bo ponudila, vsaj na prvih nekaj straneh ne.

8. Poizvedba site:bbc.com ponudi rezultate znotraj spletnega mesta bbc.com.  courses site:*.edu ponudi rezultate za vsa spletna mesta, ki vsebujejo končnico .edu (izobraževalne ustanove). Pri iskanju znanstvenih člankov je priporočljivo iskati na temu namenjenih spletnih mestih, kot sta, na primer, springer.com, ali scholar.google.com.

"Iskanje znanstvenih raziskovalnih člankov je veliko bolj učinkovito, če uporabite relevantno/specifično zbirko informacij, kot pa da prosto iščete po spletu. S takšno izbiro vira omejite oz. določite obseg iskanja, ki bo najbolj ustrezno glede na željene rezultate. Informacijski prostor na spletu seveda ni povsem brezšiven, ima pa jasno strukturo. Več ko veste o tej strukturi, učinkovitejši ste lahko pri iskanju željenih informacij."3

9. Poizvedba filetype:pdf ali filetype:jpg (in podobno) prikaže rezultate v obkliki dokumentov .pdf, ali slik jpg (in podobno). 

------------------------------------------------------------------------------------------------------
1 Walton, M., Archer, A., The Web and information literacy: scaffolding the use ofweb sources in a project-based curriculum, British Journal of Educational Technology, Vol 35 No 2, 2004
2 Spencer, S., Google Power Search: The Essential Guide to Finding Anything Online With Google, Koshkonong, Kindle Edition.
3 Russell, D., What Do You Need to Know to Use a Search Engine? Why We Still Need to Teach Research Skills, AI Magazine, 36(4), 2015